TELEFON: 0731 359 811
EMAIL: sc.vet.srl [@] gmail com
fibra optica

Cum alegi un cablu de fibra optica?

V-am spus in repetate randuri curiozitati despre fibra optica si multe alte detalii pentru a descoperi mai mult acest domeniu. Acum este timpul sa detaliem si despre cum trebuie sa fie ales un cablu de fibra optica.

Cablul Multimode

Vorbim despre un nucleu mai mare, de 62,5 sau 50 µm. Sunt folosite pe distante scurte, de cate sute de metri, pana la 500 de metri spre exemplu.

Alegerea va tine cont si de mediul de utilizare, daca este vorba de interior sau exterior. O diferenta majora intre cele doua tine de protectia fata de umiditate. Ce trebuie spus despre acestea, de asemenea, este ca astfel de fibre utilizeaza echipamente ce se bazeaza pe surse LED. Asta inseamna si o economie de energie utilizata, dar si caldura generata mai putina desigur.

Cablu Multimode, aici.

Cabluri Singlemode

Acum vorbim despre cele cu un nucleu de 9 µm si despre tehnologia laser ce transmite si receptioneaza datele. Astfel de cabluri sunt utile in cazurile in care se doreste transmisie pe distante mari, de ordinul kilometrilor. Prin astfel de cabluri este transmisa o singura raza de lumina, cu latime de banda de  1310nm si 1550nm.

Astfel de cabluri sunt folosite cu echipamente active ce au la baza diode laser, ce calibreaza si injecteaza lumina din cabluri. Conectorii singlemode sunt mai toleranti la aliniere.

Fibra Singlemode transmite semnale pana la 80 de km sau chiar si mai mult.

Cabluri de fibra optica pentru interior sau exterior

Cele pentru exterior au nevoie in  mod deosebit sa dispuna de extra protectie, pentru umezeala, impotriva rozatoarelor de asemenea. Totodata vorbim despre nevoia ca astfel de cabluri sa fie rezistente la intindere.

Cabluri de fibra optica pentru exterior: loose tube, ribbon, armat si aerial. In cazul celor de interior vorbim despre cele simplex, zipcord, breakout si de distributie.

Mantaua cablurilor

PE – sunt cele care au rezistenta sporita la umezeala si proprietati electrice bune. Rezista la temperaturi mari, abraziune si sunt standard pentru exterior.

PVC – sunt mai accesibile si flexibile, rezista la foc si ulei. Pot fi optime si in interior, dar si la exterior.

PVDF – proprietati ignifuge deosebite, produce mai putin fum. Recomandate in datacentere si camere de servere.

LSZH – varianta scumpa pe care o veti gasi, una dintre cele mai scumpe din cate sunt disponibile pe piata.

Va asteptam in cadrul paginii noastre →https://vanzari-electronice-telecoms.ro/ pentru consultanta, la cerere.